Maszyny

MNB-50 Maszyna przeciskowa sterowana

Opis urządzenia wiertniczego MNB-50

Maszyna przeciskowa stworzona z myślą o branży wod-kan, sprawdzona przez lata doświadczeń. Nadaje do wykonywania niemal wszystkich rodzajów przecisków pod drogami, koleją, a także do wciągania rurociągów o średnicy do 315 mm. Zalecana maksymalna długość przecisku 100 m w najczęściej spotykanych warunkach gruntowych. Wyprodukowaliśmy ponad 250 szt. maszyn tego modelu. Prosta i niezawodna konstrukcja, obecnie dostępna w wersji skróconej o lżejszej konstrukcji do stosowania w warunkach gęstej zabudowy.

Zastosowanie

Dane techniczne

Siła uciągu:
50 t
Zakres średnic przecisku:
Ø32 – 315 mm
Długość żerdzi:
600 mm i 1020 mm
Kontrola trajektorii przecisku:
nawigacja radiolokacyjna
Agregat hydrauliczny:

17,7 kW z silnikiem Honda GX690

Masa i wymiary:
– maszyna
– agregat hydrauliczny

782 kg, 2750 × 920 × 1200 mm
270 kg, 1500 × 630 × 790 mm

Wymiar maszyny

Specyfikacja

Maszyna MNB-50

Zestaw zawiera urządzenie przeciskowe, pulpit operatora (PU.2), łańcuch (НТ.2001-10) boks- obudowę stalową (Н.2001-02), osprzęt do wciągania rur w trudnych warunkach (Н.2001-15) i wszystkie niezbędne akcesoria do mocowania i eksploatacji maszyny.

Agregat hydrauliczny z kompletem węży 10 m

Silnik Honda GX690 o mocy 17,7 kW. Opcja: automatyczny układ regulacji ciśnienia i wydatku oleju umożliwiający przyspieszenie postępu prac przy niskim obciążeniu maszyny.

Układ kontroli trajektorii

Lokalizator Radiodetection RD 385L lub SNS-200PROn* *Bardziej czuły i tańszy lokalizator produkcji rosyjskiej.

Osprzęt i opcje

Technologia wykonywania prac

Przeciski hydrauliczne sterowane

Przeciski hydrauliczne są wykonywane dwuetapowo. Pierwszy etap polega na wydrążeniu otworu pilotażowego określającego trajektorię przecisku. Drugi etap polega na wciągnięciu rury do otworu.

Przecisk pilotażowy

Maszyna wciska w grunt kolumnę żerdzi pilotażowych zakończonych ostrą głowicą o ściętej końcówce umożliwiającej zmianę kierunku przecisku. Wewnątrz głowicy pilotażowej znajduje się impulsator systemu nawigacji radiolokacyjnej, który w czasie rzeczywistym określa pozycję, obrót i nachylenie głowicy.

Wyciąganie rury

Po wykonaniu przecisku pilotażowego w komorze odbiorczej podpinany jest poszerzacz z uchwytem do wciągania rury. Rozpoczyna się proces poszerzania wykonanego otworu i wciągania rury osłonowej po śladzie przecisku pilotażowego.
Maszyna ciągnie na siebie żedzie z poszerzaczem, który wchodzi do otworu, rozpierając i zagęszczając otaczający grunt. Za poszerzaczem wciągana jest rura osłonowa. Tą metodą można wykonywać przeciski małych i średnich średnic w linii prostej i po łuku.

Zastosowanie

Metoda przecisku hydraulicznego sprawdza się przy przekraczaniu traktów komunikacyjnych oraz nasypów kolejowych. Dokładność kontroli trajektorii wystarcza do instalacji osłon kablowych, rurociągów ciśnieniowych, a także kanalizacji o dużym spadku. Przejścia w tej technologii są wykonywane „na sucho” (bez stosowania płuczek wiertniczych). Wśród zalet przecisku hydraulicznego można wymienić prostotę, brak wibracji, a także niewrażliwość na ujemne temperatury, co w okresie zimowym daje pewną przewagę nad metodami wymagającymi zastosowania płuczek wiertniczych.

Wymiana i renowacja rurociągów

Rozwój urbanistyczny miast i rosnący stopień zużycia istniejących rurociągów stwarza potrzebę renowacji i zwiększenia przepustowości obecnej infrastruktury. Bezwykopowa wymiana rurociągu polega na usunięciu starego rurociągu i zainstalowaniu nowej rury w tym samym miejscu bez rozkopywania terenu nad rurociągiem. Maszyna MNB-50 umożliwia wymianę starych rur metodą kruszenia statycznego (krakingu) głowicą krusząco-rozpierającą. Jest to dojrzała i szeroko stosowana metoda renowacji zużytych i niedowymiarowanych przewodów gazowych, wodociągowych, kanalizacyjnych itp.1 Podobnie, jak w przypadku przecisku, maszyna wciąga nową rurę, ale tym razem wciągamy ją do istniejącego rurociągu, a zamiast poszerzacza stosowana jest głowica krusząco-rozpierająca bądź głowica z ostrzem do rozcinania rur stalowych.
Kraking statyczny wymaga zastosowania urządzenia o dużej sile uciągu. Maszyna MNB-50 umożliwia wymianę rurociągów o średnicy do 315 mm z powiększeniem średnicy o jedną dymensję. Można także nie powiększać rurociągu, a jedynie wciągnąć do niego rurę o mniejszej średnicy.